Program za predškolce osmišljen je kroz različite aktivnosti kojima nastojimo da obuhvatmo sve segmente celovite pripreme i spremnosti deteta za polazak u školu. U okviru radionica kroz organizovane aktivnosti podstičemo kognitivni razvoj, ali i socijalni i emocionalni aspekt dečijeg rasta i razvoja.Program radionica se satoji iz tri celine: podsticanje socio-emocionalnog razvoja; razvoj veština komunikacije i priprema za početno čitanje i pisanje; razvoj logičkih i matematičkih pojmova
Uzrast deteta: godina pred polazak u školu
Trajanje radionica: jednom nedeljno, 2 sata
Program je osmišljen kroz devet tema u okviru kojih su obuhvaćeni najvažniji aspekti socijalne i emocionalne kompetentnosti, prilagođeni razvojnim karakteristikama dečijeg uzrasta. Uzimajući u obzir da se obrazovni sistem strogo bazira na razvoju intelektualnih veština i sposobnosti, veoma je važno da roditelji uvide značaj razvoja emocionalne i socijalne inteligencije svoje dece.
Naučno je dokazano da emotivna inteligencija pomaže deci da kroz ceo život izgrađuju stabilne veze, da izlaze na kraj sa problemima (razvijaju adekvatne strategije na frustraciju), da budu uspešnija i da generalno budu zadovoljnija u životu. Deca sa razvijenom emotivnom inteligencijom bolje upravljaju emocijama i samim tim se uspešnije nose sa teškoćama, a u kasnijem životu, upravo zbog ovih sposobnosti i vestina, donose bolje odluke i postavljaju ciljeve koji su im dostižni. Ovo je vrlo bitno, jer ljudi koji uspevaju da se svakodnevno nose sa svim životnim aspektima (poteškoćama, gubicima...), imaju više šansi da budu zadovoljni sa svojim životom. Razvijanjem veština samosvesti i samokontrole, razvija se i tolerancija na stres kod dece, koja kasnije odrastaju u mentalno stabilne i integrisane osobe. Deca sa visokom emocionalnom inteligencijom predodređena su za uspeh, lično i profesionalno samoostvarenje, upravo zbog ove veštine.
Socijalna inteligencija je poseban vid inteligencije, koji obuhvata više međusobno povezanih sposobnosti kao što su: emocionalna osetljivost, socijalna analitičnost, dobra samokontrola, socijabilnost, tolerancija i socijalna adaptibilnost. Socijalna inteligencija obuhvata i sposobnost tačnog prepoznavanja i razumevanja osećanja drugih, kao i pronicljivost u otkrivanju i tumačenju često skrivenih namera drugih, interpersonalnih stavova na osnovu primetnih (neverbalnih) znakova u ponašanju. Tako da možemo zaključiti da su emocionalna i scijalna inteligencija medjusobno povezane i uslovljene.
Cilj: razvoj veština socijalne i emocionalne inteligencije
Program radionica obuhvata sledeće teme:
Uzrast deteta: od 5 do 12 godina
Trajanje radionica: jednom nedeljno, 2 sata
Po završetku programa dete će dobiti portfolio, roditelji izveštaj o napretku deteta.
Pažnja spada u jednu od najvažnijih veština koja je deci potrebna za uspešno učenje. Pažnja se može razvijati od najranijeg uzrasta.
Program radionica će se realizovati kroz sledeće aktivnosti:
Cilj: Unapređenje veštine svesnog usmeravanja pažnje (voljna pažnja)
Uzrast deteta: od 6 do 8 godina
Trajanje radionice: jednom nedeljno, 1 sat
"Kreativna subota" u okviru "Centar za učenje i razvoj" osmišljena je radionica da roditeljima omogući dodatno vreme za njih, prijatelje, obaveze, a deci dodatno druženje i rad na razvoju kognitivnih, emocionalnih, socijalnih veština, kreativnosti, stvaralaštva i fine motorike kroz slikanje, crtanje, modelovanje, igru, edukativne filmove u cilju povezivanja postojećih znanja dece sa novim saznanjima.
Aktivosti na radionicama su organizovane tako da pažnja dece bude "zaokupljena" sve vreme a da se u isto vreme radi na razvoju različitih sposobnosti.
Program “Kreativna subota” će se održavati od 12h do 15h.
Uzrast deteta: od 4 do 8 godina
Tačan program radionice biće objavljen nedelju dana unapred. Prijavljivanje se vrši u toku nedelje do popune mesta.
Adresa:
Milentija Popovića 4, 11070, Beograd
Kontakt telefoni:
Email: info@ucenjeirazvoj.com
@centarzaucenjeirazvoj Centar za učenje i razvoj